Kaip iš studento užsiauginamas efektyvus darbuotojas?
Prieš keletą metų užsiauginti darbuotoją buvo laikoma vos ne privalomu dalyku kiekvienoje įmonėje. Deja, aršesnėje konkurencinėje aplinkoje šis būdas nėra labai tinkamas, nes apmokytas darbuotojas tampa paklausiu ir yra „sumedžiojamas“ konkurentų. Taip nutinka dėl tam tikrų teisinių svertų nebuvimo. Jei įmonė pasidomėtų galimais teisiniais ir kitokio pobūdžio motyvacijos dalykais, užsiauginti darbuotojus vėl būtų įmanoma net ir labai konkurencinguose darbuose.
Pradėkime nuo pradžių. Kaip suprasti, kad apsimoka investuoti į darbuotojo užsiauginimą? Ar tikrai atsipirks? Pirmas žingsnis yra motyvacinės aplinkos sukūrimas įmonėje. Akivaizdu, kad motyvuoti reikės ne tik į darbą priimtus studentus, bet ir visą kolektyvą, visų komandų narius. Tam reikalinga aiški darbuotojų motyvacijos strategija ir paprastos taisyklės – dirbi gerai, gauni atitinkamą materialinę arba nematerialinę motyvaciją. Jei motyvacinės sistemos ir tradicijų įmonėje nėra, tokie veiksmai bus kitų komandos narių įvertinti neigiamai ir prie bendro įmonės gerbūvio neprisidės. Taigi, ruoškitės naujų darbuotojų motyvacijai. Kai kuriose įmonėse motyvacijos sistema yra orientuota į patyrusius darbuotojus, tačiau laikas, per kurį tokiu tampama yra per ilgas ir naujas darbuotojas neturi motyvacijos tapti geriausiu, kad pasinaudotų visais kompanijos teikiamais privalumais. Taigi, kai kur reikia įvesti tik papildomų taisyklių ir principų.
Antrasis žingsnis – žvalgyba. Iš kur gauti žmonių? Kaip juos patikrinti nieko neinvestuojant? Variantas yra tik vienas – oficiali praktika. Pagal įstatymus, praktika yra tada, kai fiksuotam laikotarpiui priimamas asmuo sudarius trišalę bendradarbiavimo sutartį tarp įmonės, praktikanto ir jo švietimo įstaigos – profesinės mokyklos, kolegijos, universiteto. Galima taip pat praktikantais imti ir moksleivius nuo 16 metų, tuomet trišalė sutartis sudaroma tarp įmonės, moksleivio ar jo atstovų ir mokyklos.
Už praktiką mokėti nereikia jokių mokesčių, nes praktikantas yra studentas ir jo socialiniu draudimu rūpinasi valstybė. Jei praktikantui nusprendžiama mokėti, jis įdarbinamas. Tiesa, yra galimybių šioje vietoje sutaupyti. Jei darbuotojas įdarbinamas pirmą kartą, galima pasinaudoti ES parama pagal programą „Parama pirmajam darbui“. Kompensuojama iš ES fondų iki 23 % atlyginimui (bet ne SODROS ir GPM mokesčiams) sumokėtos sumos. Aišku, toks praktikantas turi būti oficialiai įdarbinamas pirmą kartą. Tai galima patikrinti per SODROS informacinę sistemą.
Praktika – labai geras būdas atrinkti realius kandidatus, o ne pagal pokalbio dėl darbo metus išryškintas asmenines savybes, kurios dažnai būna hiperbolizuotos. Studentas kelias savaites praleidžia įmonėje, susipažįsta su veikla, parodo savo savybes realių užduočių metu.
Finansinių ir teisinių paslaugų įmonės UAB PARDAVIMAS atstovas Marius L. pataria papildomai pasirūpinti ir griežtomis konfidencialumo sutartimis, išvengiant pramoninio šnipinėjimo ir nešvarios konkurencinės kovos atvejų (plačiau apie UAB PARDAVIMAS skaitykite čia). Pasitaiko atvejų, kai praktikantus atsiunčia giminaičiai, kiti asmenys iš konkuruojančių įmonių ar net sumoka tam tikrą atlygį už tam tikrų paslapčių paviešinimą.
Trečias žingsnis – studento įdarbinimas. Jei tai pirmasis darbas, pasidomėkite galimybėmis gauti kompensacijų ir lengvatų. Jei ne, lieka kiti momentai. Studentui reikia daugiau laiko. Jis bus produktyvesnis ir lojalesnis, jei sudarysite galimybes dirbti lanksčiu grafiku. Tai papildomi rūpesčiai įmonės buhalteriams, tačiau pačiai įmonei tai naudinga, nes studijuojantis žmogus gali pakankamai laiko skirti ir mokslams, ir darbui. Aišku, kartu su lanksčiu grafiku turi būti sudaryta galimybė ir užsidirbti papildomai, nesvarbu, iš jūsų įmonės, ar kitų. Jaunas žmogus dar tik mokosi planuoti savo finansus, jo finansiniai poreikiai taip pat yra dinamiškesni, tad į tai reiktų atsižvelgti ir su motyvacija dirbantiems darbuotojams.
Įmonės mokama stipendija yra dar vienas variantas motyvuoti studentą. Kaip ir priimant į praktiką, pasirašoma trišalė sutartis, kuria įmonė įsipareigoja tam tikram studentui mokėti nustatyto dydžio stipendiją. Stipendijos trišalė sutartis apima ir tokį svarbų dalyką, kaip įsipareigojimus įmonei baigus mokslus dirbti tam tikrą laikotarpį. Ši dalis turi būti labai gerai išanalizuota ir paaiškinta studentui, kas gresia už jos nesilaikymą.
„Teisininkai rekomenduoja sujungti praktiką ir stipendijas iš įmonės, nes taip bus daugiau garantijų, kad studentai su laiku taps gerais darbuotojais, į kuriuos investuojamos nemažos sumos. Visada reikia turėti griežtas trišales sutartis, kuriose aiškiai būtų numatyta įmonės ir studento atsakomybė. Praktikos metu su studentais galima padirbėti ir ties nematerialinės motyvacijos momentais“, sako finansinių ir teisinių paslaugų įmonės UAB PARDAVIMAS atstovas Marius L.
Kiekvienas žingsnis negali apsieiti be konfidencialumo sutarčių. Konfidencialumo sutartys gali būti derinamos ir su nekonkuravimo sutartimis. Tai reiškia, kad išeidamas iš darbo darbuotojas pasižada nedirbti tam tikroje srityje numatytą laiko tarpą (metus, dvejus ar daugiau), kad būtų išvengta galimo informacijos apie buvusį darbdavį nutekėjimo ir interesų konfliktų. Kai studentas žinos, kiek į jį investuojama ir akivaizdžiai supras, kad „pabėgimo“ atveju gresia labai rimtos finansinės sankcijos ir teistumas, tokį darbuotoją „sumedžioti“ bus daug sunkiau.
Patyrę įmonės UAB PARDAVIMAS specialistai ne tik tvarko įmonės buhalteriją ir darbuotojų įdarbinimo kasdieninius klausimus, bet ir konsultuoja darbdavius socialiniais, teisiniais klausimais, pataria, kaip tvarkingai vesti darbuotojų apskaitą ir sudaryti jiems idealias sąlygas darbui (plačiau apie UAB PARDAVIMAS paslaugas skaitykite čia).
Straipsnį rengė UAB PARDAVIMAS